reklama Hudební internetová televize All Television
 

Do listopadu zemřelo 711 osob

23.12.2010 | Autor: Jiří Čech | Přečteno: 4909x

13.12.2001 v dopoledních hodinách se uskutečnila tisková konference ředitelství služby dopravní policie. Prezentován byl vývoj dopravní nehodovosti i činnost dopravní policie za období od ledna do listopadu.

Dopravní nehodovost vyhodnotil pplk. Sobotka. Uvedl, že za prvních jedenáct měsíců roku zemřelo při dopravních nehodách 711 osob, dalších 2 655 bylo zraněno těžce a 20 099 zraněn lehce. Z celkového počtu dopravních nehod šetřených policií (68 747) bylo 4 671 zaviněno pod vlivem alkoholu. Při těchto nehodách zemřelo 100 osob. Ve své prezentaci poukázal pplk. Sobotka také na dopravní nehody chodců. Za uvedené období jich při nehodách zemřelo 134, z toho 34 jen za měsíc listopad. Negativní vývoj v této oblasti bude bohužel možná pokračovat i v prosinci. Do dnešního dne zemřelo podle předběžných údajů již 9 chodců. Pplk. Sobotka zmínil skutečnost, že v listopadu k naprosté většině smrtelných dopravních nehod chodců došlo za zhoršených povětrnostních podmínek a snížené viditelnosti. Z uvedeného lze usuzovat, že stále ještě mnoho chodců zanedbává v provozu vlastní bezpečnost a nesnaží se zviditelnit.

Na vyhodnocení nehodovosti navázal informacemi o činnosti dopravní policie plk. Tržil. V úvodu shrnul přestupky, kterými se dopravní policisté v daném období zabývali. Celkem řešili 501 134 přestupků řidičů motorových vozidel a 15 255 přestupků ostatních účastníků silničního provozu. Vysoký nárůst byl zaznamenán v oblasti technického stavu vozidel, ale i v souvislosti s chodci. Zmíněna byla také problematika alkoholu a jiných návykových látek. V uvedeném období bylo přistiženo 12 646 řidičů pod vlivem alkoholu a 1 373 pod vlivem jiných návykových látek. V této souvislosti ředitel dopravní policie řekl: „Zatím neplánujeme omezení opatření zavedeného na začátku roku 2010, na základě kterého policisté provádějí dechovou zkoušku v rámci každé základní kontroly. Daleko četnější kontroly mohou řidiči v následujícím roce navíc očekávat také v souvislosti s drogami.“ Kromě jiného připomněl ředitel Tržil také problematiku šetření dopravních nehod. Zmínil, že řidiči často zbytečně přivolávají policejní hlídku na místo dopravní nehody, kde došlo pouze k hmotné, často banální, škodě. Přestože účastníci čekají na místě i delší dobu, mohou policisté po příjezdu projednat pouze protiprávní jednání, ke kterému v souvislosti s nehodou došlo. Mnohem jednodušším řešením je přitom vyplnění společného záznamu o dopravní nehodě. Více zde.

Ředitel Tržil také upozornil na hlavní příčiny dopravních nehod typické pro předvánoční období a konec roku. Kromě obvyklých příčin navazujících na zhoršené povětrnostní podmínky zmínil možnost vzniku kolon a nepřehledné dopravní situace v okolí nákupních center. Zároveň připomněl, že je nutné věnovat velkou pozornost provozu na parkovištích, kde je často opomíjena přednost zprava. Policisté se podle jeho slov v závěru roku zaměří právě na provoz v blízkosti nákupních center a v souvislosti s předvánočními večírky a oslavami také na alkohol a jiné návykové látky za volantem.
 

Ředitel Hanzelka v závěru tiskové konference připomněl legislativní změny, které budou aktuální od začátku nového roku (autolékárničky, reflexní vesty aj.), ale i obsah novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Prozradil také, že se preventivní aktivity ministerstva dopravy zaměří v příštím roce na mladé řidiče. Pozornosti ministerstva podle jeho slov neujde ani oblast autoškolství, která by měla projít revizí.
 

zdroj: policie.cz

Fotogalerie k článku

Informace o uživateli

Jméno: Jiří Čech

Firma:
IČ:
DIČ:

Telefon:
Mobil:

Ulice:
Město:
PSČ:

Přidat do sledovaných

Tuto funkci mohou využívat pouze registrovaní uživatelé

 

Kategorie tiskovek

Zasílat novinkyPřipojte se

 
 

 

Vyhledat