reklama Hudební internetová televize All Television
 

Festival Janáček Brno 2012 letos znovu přivítá prestižní evropské operní soubory

| Autor: České šortky - admin | Přečteno: 2604x

Mezinárodní festival Janáček Brno 2012 konaný letos v termínu 16. – 25. listopadu 2012 v Brně nese podtitul Genius Loci. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na vystoupení prestižních evropských operních souborů jako Opera Zuid Maastricht, Staatstheater taatstheater Nürnberg nebo i na domácí Národní divadlo Brno, Slovenské národní divadlo a Národní divadlo moravskoslezské. Připraveny jsou rovněž koncerty, divadelní představení, vernisáže, dopolední matiné, výstavy a další doprovodné programy.

„Brno oslavuje velkým festivalem svého ještě většího syna…“, psaly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung o předchozím ročníku. Obdobně jako v roce 2010 představí svým návštěvníkům přední operní soubory z Evropy. „Jako jeden z vrcholů letošního ročníku považuji inscenaci Věc Makropulos v podání Staatstheater Nürnberg v režii jednoho z nejvýznamnějších divadelníků současnosti, Roberta Carsena a pod taktovkou Marcuse Bosche“, uvedl Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno a dodal „Je naší ambicí, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka podobně jako Salzburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera a výběr umělců a souborů, kteří na tomto festivalu vystupují tomuto cíli také podřizujeme.“

Dalším vrcholem festivalu je bezesporu inscenace opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová v režii Harryho Kupfera, kterou v Brně předvede nizozemská Opera Zuid z Maastrichtu. Za dirigentským pultem uvidíme předního evropského dirigenta brněnského původu Stefana Veselku. Pozornosti neujde ani koprodukční inscenace opery Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany, kterou připravilo Národní divadlo Brno spolu s Pfalztheater Kaiserslautern. Německá premiéra inscenace byla uvedena v prestižní ročence magazínu Opernwelt jako objev roku. Domácí Národní divadlo Brno k festivalovému programu přispěje inscenací opery Osud Leoše Janáčka pod taktovkou mladého brněnského dirigenta Jakuba Kleckera v režii Ansgara Haaga.

Vstupenky na festival Janáček Brno 2012 jsou v prodeji od 10. května; na všechny vstupenky zakoupené do 30. června platí 20% sleva. Návštěvníci festivalu si mohou vstupenky zakoupit i online prostřednictvím stránek www.janacek-brno.cz, kde jsou rovněž zveřejňovány všechny aktuální informace o festivalu.

„Podtitul letošního ročníku Genius Loci si klade za cíl poukázat na hudební odkaz Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také díla dalších významných skladatelů, jejichž život a dílo bylo spjato s Brnem“, přibližuje podtitul festivalu Pavel Lojda, tajemník Mezinárodního festivalu Janáček Brno. Vedle Janáčkovy jevištní tvorby jsou pro návštěvníky připraveny jedinečné koncerty, baletní představení, činoherní večery, originální řada dopoledních matiné, výstavy a další doprovodné akce. Na programu festivalu se také významně podílí spolupořadatelé festivalu. Filhramonie Brno spolu s baletem Národního divadla Brno připraví Zjasněnou noc Arnolda Schönberga v choreografii Ralfa Dörnena, posluchači Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně nastudují exkluzivně pro Janáčkův festival hned dvě díla, a sice Evropskou turistiku Josefa Berga a Krásku a zvíře Miloslava Ištvana. Těšit se můžeme i na tematické výstavy a lektorské úvody.

Mezinárodní festival Janáček Brno je výjimečný projekt, který uvádí světově uznávaného skladatele zpět do místa, kde strávil většinu života a vytvořil podstatnou část svého uměleckého díla. „Stále představuje též možnost, jak poukázat na skutečnost, že si váží Janáčkova díla i novou příležitostí, jak nenásilně podnítit přirozený cestovní ruch do místa ovanutého jeho geniem“, dodává Daniel Dvořák.

Mezinárodní festival Janáček Brno 2012 Genius Loci Termín: 16. – 25. listopadu 2012 Místo konání: Brno www.janacek-brno.cz

Online předprodej: www.janacek-brno.cz, www.ndbrno.cz, ClassicTic a Ticketportal

Hlavní organizátor: Národní divadlo Brno Spolupořadatelé: Filharmonie Brno, Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Moravské zemské muzeum, Masarykova univerzita

Festival se koná pod záštitou:

Václava Klause, prezidenta České republiky
Aleny Hanákové, ministryně kultury České republiky
Karla Schwarzenberga, místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky
Michala Haška, hejtmana Jihomoravského kraje
Romana Onderky, primátora statutárního města Brna

Festival se koná za finanční podpory:

Ministerstva kultury České republiky
Jihomoravského kraje
Statutárního města Brna
Nadace Leoše Janáčka

Fotogalerie k článku

Informace o uživateli

Jméno: České šortky - admin

Firma: České šortky - administrátor
IČ:
DIČ:

Telefon:
Mobil:

Ulice:
Město: Praha
PSČ:

Přidat do sledovaných

Tuto funkci mohou využívat pouze registrovaní uživatelé

 

Kategorie tiskovek

Zasílat novinkyPřipojte se

 
 

 

Vyhledat